Liiklusjärelevalvekeskus selgitab, kuidas on turvaline ja õige järelhaagist kasutada.
Haagiste kohta liigub üksjagu “külalegende”. Arvatakse, et kui BE kategooriat ei ole, siis võib autole järgi panna vaid kerghaagise (750 kg), või kui haagis on tühi, siis võib vedada ka 2700 kg haagist, kui haagise tühimassi ja auto massi summa jääb alla 3500 kg jne.
👉 Arvestatakse vedava sõiduki ja haagise tehnilisse passi kantud täismassi. See peab jääma juhiloale kantud kategooria kirjelduse piiresse. Kas haagis on koormatud või mitte, ei mängi rolli.
👉 Kui juhil on olemas BE kategooria ja sõidukile on lubatud järgi ühendada piduritega haagis täismassiga kuni 1500 kg ja juht kasutab haagist, mille täismass on 2700 kg, siis haagise tegelik mass ei tohi ületada haagise suurimat massi, mis on veduki registreerimisel määratud.
👉 C ja D kategooria mootorsõidukijuht, kui tal puudub E kategooria, tohib nimetatud sõidukite järgi ühendada vaid kerghaagise ( kuni 750 kg).
👉 Ettevaatust korvtõstuki laenutamisel! Paljud korvtõstukid on toodetud haagistena ja kuuluvad registreerimisele. Ekslik on arvamus, et kui korvtõstuk ei ole registreeritud ja sellele on paigaldatud 25 km/h kiirusepiirangu tunnusmärk, siis on tegemist pukseeritava seadeldisega ja BE kategooria juhtimisõigust ei ole vaja. Seda, kas tegemist on pukseeritava seadeldise või haagisega, ei otsusta mitte korvtõstuki omanik, vaid valmistajatehas.
👉 Haagis, mille täismass on üle 750 kg, kuid ei ületa 3500 peab 1. detsembrist kuni 1. märtsini kasutama talverehve (M+S, MS, M.S. või M&S tähistusega). Kerghaagisel talverehvide kasutamise kohustust ei ole.
👉 Kood 96 – Annab õiguse juhtida autotongi täismassiga kuni 4250 kg. Autokooli läbimine ei ole vajalik, Maanteeametis on vaja sooritada sõidueksam ja juhiloale kantakse kood 96.
Seda, millised on sõiduki või haagise täismassid, saab juhul kui registreerimistunnistust ei ole käepärast, vaadata ka Maanteeameti e-teenindusest- https://eteenindus.mnt.ee/public/soidukTaustakontroll.jsf