Kogemuslugu, mis sai alguse, kui mu 10-aastane RAV4 otsustas, et elektriline tagaluuk avaneb ja sulgub siis, kui talle sobib. Õigemini, luuk avanes ja sulgus kenasti, kui käed olid tühjad või autosse polnud midagi panna. Kuid kui sadas vihma ja käes oli mõni raskem ese, võis kindel olla, et tagaluuk elektri jõul lahti ei lähe. Eks siis polnudki muud teha, kui kandam maha panna ja luuk toore jõuga avada.
Mida sa sellises olukorras teed? Lähed Toyota esindusse, kus need autod peaksid olema kõige paremini tuntud. Esimesel korral reguleeriti midagi ja õlitati amorte. Tulemuseks oli see, et kõik toimis täpselt ühe päeva. Seejärel vaadati süsteem veel kord üle ja leiti, et viga on ukse hinges. Hing vahetati välja ja küsiti 200 eurot – üks korralik hing maksabki omajagu. Kuid jällegi, toimis see lahendus täpselt ühe päeva. Teisisõnu, vana klassika, hakkame aga otsast juppe vahetama kuni õige asi ka vahetatud saab. Uus ring autoteenindusse ja seekord selgus, et tegelikult tuleb vahetada hoopis ust tõstvad elektrilised amordid. Hind koos tööga umbes 1900 eurot. Kui korra on juba mööda pandud, siis esimese hooga oma nõusolekut muidugi ei anna.
Esialgne ehmatus asendus lootusega. Nimelt pakub Toyota ametlikes esindustes hoolduses käies garantii, mis kestab kuni 10 aastat. Garantiid reklaamitakse hooti aktiivselt. Kuna 10 aasta jooksul esindust pidevalt külastatud, siis kvalifitseerus ka minu auto antud garantii alla. Suureks rõõmuks olid ka vajalikud amordid garantiiliste detailide nimekirjas. Kirjutasin esindusele ja sain kinnituse, et kui probleem ilmneb, tuleksin läbi ja nad vaataksid asja üle ning vahetaksid need garantii korras välja.
Suurepärane! Vähemalt seni, kuni teenindusse jõudsin. Nimelt selgus, et palju reklaamitud Toyota Relax garantii sisaldab hulgaliselt välistusi ja ilusad hüüdlaused mis sind margiesindusse peaksid meelitama kaotavad kehtivuse. Üks välistus on seotud autole gaasiseadme lisamisega. Tõsiasi, et minu autol on gasiseade oli jäänud mitmel eelneval korral esinduses tähelepanuta. Kuna Toyota tõlgenduses on gaasiseadme lisamine mootori ümberehitus, kaotab garantii kehtivuse kogu ulatuses. Ehkki mootor oli “ümber ehitatud”, polnud tagaluugil enam mingit garantiid. Palju õnne! Kui keegi loodab enda Toyotale saada 10 aastast garantriid, siis tuleb enne välistustele pilk peale heita.
Kuna 1900 eurot ei tahtnud kohe välja käia, siis hakkasin internetist otsima soodsamaid lahendusi. Otsing viis mind lehele https://www.trodo.ee/, kus tundusid vajalikud jupid olemas olevat. Varem polnud sellest lehest midagi kuulnud, kuid kuna neil oli võimalus enne ostmist kontrollida varuosa sobivust, saatsin päringu teele. Vastus tuli kiiresti ja kahjuks ei olnud neil sobivaid amorte pakkuda. Küll aga panid nad vastusesse kirja varuosa koodid, mille abil edasine otsing lihtsamaks muutus.
Googeldasin edasi ja leidsin mitmeid kohti, kus amordi hind jäi vahemikku 350-600 eurot – juba parem! Siis aga sattusin lehele, kus pakuti paari hinnaga 336 eurot.
Tundus liiga hea, et olla tõsi. Teades, et kui miski tundub liiga hea, siis see tihti ei ole reaalne, otsustasin siiski riskida. Amortide tootjal oli isegi koduleht ja nad asusid Poolas, mitte Hiinas. Maksin 336 eurot ja jäin ootama. Transpordi eest raha ei küsitud.
Nelja päeva pärast oli kuller ukse taga koos ostetud amortidega ja vähemalt siiani tundus kõik suurepärane. Järgmiseks YouTube lahti ja õigete juhiste otsimine – keegi on kindlasti video teinud, kuidas elektrilist tagaluugi amordi vahetada. Video leitud, töö võis alata. Vaja oli vaid nr 10 võtit, kruvikeerajat ja nuga. Kaks tundi hiljem oli auto saanud uued amordid, mis siiani töötavad laitmatult. Nii sai kokku hoitud 1600 eurot!
Kui kellelgi on mure elektrilise tagaluugi amortidega, siis tasub pilk peale heita lehele https://deffner.pl/. Võimalik, et hoiate ka peaaegu Eesti keskmise palga jagu raha kokku.
Kui ka sinul on jagada sarnast lugu, siis tee seda ja kirjuta meile.